Medikal Sektöründe Uygulanan 3d Printerların Başarı Öyküsü


Bugün sizlere son yüzyılın sanayi devrimi olarak kabul edilen 3 boyutlu yazıcıların medikal alanında gerçek bir başarı hikayesinde bahsedeceğim.

Evet her geçen gün 3 boyutlu yazıcılarda inşa edilen yeni objeler,kullanım alanları bizleri şaşırtmaya devam etse de bu kavrama ülke olarak hala alışmış değiliz.Bugün ki hikayemiz Kuzey İrlanda'dan 3 yaşında olan küçük Lucy Boucher ait, Lucy bir böbrek hastası olarak sürekli diyaliz makinesine bağlı bir şekilde hayata devam etmekteyken babasının verdiği böbrek ile hayata tutunmaya şansı olacaktı. Lakin babasının böbreğinin büyüklüğü küçük Lucy'e nasıl adapte edilecek operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonların önüne nasıl geçilecek gibi bir çok soru işareti doktorların kafasında iken, 3 boyutlu baskı teknolojisinin kullanmaya karar verdiler.


Lucy Boucher 3D printed kidney model surgery

İlk önce donor olan babasının böbreğini CT ve MRI  ile tarayıp model haline getirdiler sonra ise 3d printerda baskı işlemi ile böbreği 1:1 oranında inşa ettiler bu ameliyat hakkında doktorlara çok büyük fikir vererek oluşabilecek her türlü riske karşı ameliyat öncesinde önlem alma şansı bulabildiler.

guys and st thomas 3D printer

Ailesininde ilk kez tecrübe ettikleri bu ön hazırlık sayesinde küçük Lucy babasının böbreği ile artık hayata daha farklı tutunabilecek.

Ülkemizde numune,kalıp gibi ihtiyaçlar için yeni yeni kullanılmaya başlayan  3 boyutlu yazıcıların ne kadar çok farklı sektörlerde çok farklı amaçlara hizmet edebileceğine bir kez daha şahit olduk.

Sizde Hayallerinizi elinizde tutmak istiyorsanız

www.prototipyap.com 'dan ayrılmayın

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

3 Boyutlu Yazıcılar ile Yapılan Çalışmalar ve Müşteri Öyküleri (Fotoğraftan Kabartmalı 3d Baskı)

3D BASKI İŞLEMİNDEN SONRA YÜZEY UYGULAMALARI